Zeszyt błędów

W medycynie jest tak, że pewne informacje powinny wywoływać z mojej głowie natychmiastowe skojarzenia. Robienie przypadków klinicznych jest fajnym sposobem na utrwalenie niektórych skojarzeń. 

Jak wiecie, bardzo interesuje mnie temat produktywności. Zauważyłam, że często popełniam błędy, które oscylują wokół jednej, konkretnej “dziury” w wiedzy. Często łapałam się na tym, że zamiast wrócić do teorii, przechodziłam do kolejnego przypadku, licząc, że zapamiętam swój błąd czy że same wyjaśnienia niepoprawnych odpowiedzi dadzą mi wystarczającą ilość wiedzy żeby “załatać tą dziurę”. Tak niestety nie jest. 

Próby i błędy 

Na początku założyłam plik w wordzie – wypisywałam tam swoje błędy. Jednak pokusa by zrobić ctrl+c i ctrl+v była zbyt silna. Przerzuciłam się więc na notatki na iPadzie. Jednak i tutaj nie byłam zadowolona, wolałam dużą kartkę A4 z widokiem na kilka błędów – szczególnie gdy robiłam przypadki z zakresu jednego tematu. Jednak zapisując błędy ręcznie na iPadzie odkryłam jedną ciekawą rzecz

Okazało się, że kiedy musiałam przepisać własnymi słowami na czym polegał mój błąd, nie tylko zapamiętywałam lepiej gdzie leży moja niewiedza, ale również od razu poświęcałam czas żeby doczytać na dany temat. W efekcie robiłam dużo mniej przypadków, ale te, które robiłam, robiłam zdecydowanie dokładniej. Bardzo szybko zaczęłam dostrzegać owoce mojej pracy – nie powtarzałam tych samych błędów, zapamiętywałam problemy dużo lepiej i faktycznie dużo więcej się uczyłam z robienia przypadków klinicznych niż zwykłe bezmyślne klikanie. Ostatecznie pozwoliło mi to zaoszczędzić sporo czasu gdyż uczyłam się dużo bardziej wydajnie. 

Zeszyt błędów 

Postanowiłam założyć specjalny zeszyt w którym spisywałabym wszystkie moje błędy tego typu. Doszłam do wniosku, że tak rzadko teraz korzystam z ręcznych notatek, że jeżeli decyduję się kupić zeszyt, powinnam przynajmniej zrobić to w inteligentny sposób. Taki zeszyt ma mi posłużyć przez wiele lat, powinien mieć dużo kartek i format A4.  Trafiłam akurat na recenzję zeszytów Coverlover – zachęciła mnie porządna okładka, możliwość personalizacji, dostępność formatu A4 i gładkie kartki.  Zeszyt jak najbardziej spełnił wszystkie moje wymagania. 

Zapisując swoje błędy, opisuję konkretny przypadek, datę (w ten sposób w bazie przypadków mogę z łatwością zlokalizować kiedy robiłam dany przypadek), oraz najważniejsze informacje, które były dla mnie trudne, które nie były dla mnie jasne. Wszystko wypisuję hasłowo – to również dobry sposób na zapamiętywanie błędów. 

Podzieliłam zeszyt na kilka sekcji – tak, żebym mogła dodawać błędy “tematycznie”. 

Published by

medicine.italy

Third-year medical student at the University of Turin in Italy. BSc in Biological & Medical Sciences from the University of Liverpool. Worked in Liverpool School of Tropical Medicine, and Candiolo Cancer Research Institute. Currently volunteering at the Refugee Clinic in Turin.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s