Projekt naukowy i publikacje – jak zacząć, jak robić to dobrze i mądrze?

Kursy często robię z laptopa bądź iPada (tutaj coursera).  Jako, że namnożyło się bardzo dużo platform do kursów online, co jest oczywiście super, zapisywałam sobie te najciekawsze w kalendarzu . Ostatnio przerzuciłam się jednak na class central o czym piszę niżej.  [iPad 2018, 126GB]

Pisanie publikacji jest trudne, niejasne i skomplikowane. Mam wrażenie, że na każdym etapie wszyscy już oczekują, że coś się wie i umie, a rzadko kiedy uniwersytety dostarczają wystarczającej ilości wiedzy na ten temat. Nie każdy musi publikować i planować kariery naukowej, każdy, absolutnie każdy, powinien rozumieć jak poruszać się w świecie publikacji i przynajmniej umieć weryfikować jakość dowodów. Żeby być na bieżąco z nauką trzeba czytać publikacje, od tego nie ma ucieczki. Żeby czytać publikacje, trzeba je rozumieć – rodzaje, metodologie, techniki, umieć krytycznie ocenić przeprowadzoną analizę, wiedzieć na co zwrócić uwagę itd. Ja uważam, że nawet jeżeli ktoś tego nie lubi, powinien, chociaż raz w życiu napisać jedno badanie od zera, razem z analizą statystyczną. Myślę, że ciężko zrozumieć cały proces i wszystko z tym związane bez zrobienia tego samemu. To trochę jakby uczyć się prowadzić samochód w teorii bez praktyki. 

Niestety, nie każdy uniwersytet daje odpowiednie przeszkolenie i wiedzę aby podjąć działalność naukową. Myślę, że wiele osób to zniechęca, albo nie czują, że jest to ważne i być może szkoda na to czasu. Co więcej, nie każdy uniwersytet wspiera młodych naukowców i daje im możliwość pracy nad badaniami naukowymi, niektóre wręcz zniechęcają lub utrudniają taką działalność. Jest to o tyle szokujące i bulwersujące, że właściwie w każdej dziedzinie i to nie tylko medycyny, żeby być na bieżąco i dokształcać się w swoim zawodzie, trzeba umieć czytać wychodzące publikacje. Nawet osoby nie związane z naukami ścisłymi powinny umieć czytać publikacje naukowe i rozumieć jak działa ten system, metodologia badań, a nawet podstawy statystyki, ponieważ nie da się poprawnie weryfikować źródeł informacji bez tej wiedzy (jeżeli to zdanie odnosi się do ciebie, przejdź od razu do kursów niżej).

 

Trudne początki 

 

Z doświadczenia i relacji znajomych, wiem, że dużo osób uczy się pisać i publikować w trakcie projektu. To znaczy – osoby chętne (czyli już na tym etapie następuje selekcja osób), zgłaszają się, lub szukają odpowiedniej osoby, z którą możliwe jest podjęcie projektu. Czasem ta osoba jest na tyle cierpliwa, że wytłumaczy przynajmniej w jakimś telegraficznym skrócie jak zacząć pisanie. Inni z braku czasu czy chęci, po prostu dają projekt do zrobienia. Czasami nie wiadomo czy ten projekt cokolwiek wniesie – czy będzie nadawał się do publikacji, plakatu, prezentacji na konferencji? Czy jest to zapychanie dziury?

Umiejętność oceny wartości projektu i co z niego wyniknie, oraz umiejętność dyskusji na ten temat już od samego początku jest bardzo ważna. Badania naukowe powinny coś wnosić do nauki a nie być produkowane po to żeby CV wyglądało lepiej czy żeby student sobie poklikał w SPSSie. Trzeba wiedzieć czego oczekiwać, nie zawsze trzeba się na wszystko godzić czy podejmować każdy projekt. Publikowanie w złych “drapieżnych” czasopismach jest dużo gorsze niż brak publikacji. Wysyłanie do słabych, wątpliwej jakości czasopism świadczy o uprawianiu słabej nauki. Robienie badań, które były już robione 50X i nic nowego nie wnoszą też jest bez sensu, bo czasopisma prawdopodobnie to odrzucą. Dlatego warto zainwestować w odpowiednią wiedzę i przygotowanie do podjęcia badań aby uniknąć takich sytuacji, jak również by nie obciążać osoby z którą pracujemy uczeniem nas podstaw, które powinniśmy umieć (i które łatwo możemy nabyć).

Przygotowanie i wiedza przed podjęciem badań pozwoli nam zaoszczędzić dziesiątki godzin. Na początku mnóstwo osób traci czas na rzeczy, które zajęłyby kilka sekund, gdyby ktoś je nauczył jak korzystać z narzędzi do bibliografii, szukania literatury, porządkowania literatury na bieżąco, tworzenia rysunków (znam takich co próbowali painta z desperacji), programów do analizy (które na pierwszy rzut oka wyglądają nieprzyjaźnie), co trzeba napisać w każdej sekcji, gdzie się wysyła, jak się wysyła, ile się czeka… Bez tej wiedzy wiele osób czuje się niepewnie, ale często boi się pytać nie chcąc marnować czasu czy ujawniać niewiedzę osobie z którą współpracujemy. Dla mnie nie ma nic gorszego niż wstyd przyznania się, że czegoś się nie wie, nawet jeżeli jest to najgłupsze pytanie pod słońcem. Potem takie niezrozumienie czy niewiedza ciągnie się latami. Problem z niepewnością siebie i niewiedzą jest taki, że często ci mentorzy, szczególnie jeżeli są młodzi, sami w ten sposób przebrnęli przez swoje projekty naukowe. Sami często nie mają podstaw albo ustystematyzowanej wiedzy bo np. analizę statystyczną odsyłają osobom, które się zajmują analizą statystyczną, albo “zawsze używali jakiejś strony online do robienia bibliografii”.

Odsyłanie analizy statystycznej osobom zajmującym się statystyką jest całkiem powszechną praktyka. O ile nie widzę z tym problemu, jeżeli wynika to z braku czasu, o tyle widzę problem, jeżeli to oznacza, że ktoś nigdy tej statystyki nie umiał i nie rozumiał. Z tego powodu zdarza się, że niektórzy mentorzy powielają błędy swoich mentorów i powstaje błędne koło zaniżające jakość nauki, bo potem Ty, te same wzorce powtórzysz w swoich badaniach. Brak pewności siebie i niewiedza przekłada się nie tylko na strach przed zadawaniem pytań, ale również krytyczną oceną uwag mentora.

 

Kursy

 

Nieznajomość całego systemu publikacji i badań naukowych to tak jakby nie umieć języka, którym się porozumiewamy. Nie uważam, że jesteśmy zostawieni sami sobie. Żyjemy w czasach, gdzie powinniśmy głośno krytykować uniwersytety za nieprzygotowanie nas do poruszania się w świecie nauki (a zatem zaniżania poziomu nauki), ale to nie oznacza, że nie możemy już dzisiaj sami się zacząć uczyć i to od najlepszych.

Kursy podzieliłam następująco:

 1. Dla osób niezwiązanych z nauką bądź bez wykształcenia w tym kierunku
 2. Dla absolutnie początkujących / dla osób które chcą ustystematyzować swoją wiedzę
 3. Dla osób zaawansowanych
 4. Kursy pisania i komunikacji w języku akademickim (angielski)

Kursy są w języku angielskim (oczywiście) i uważam, że jeżeli kogoś to zniechęca to trzeba tą niechęć, strach czy lenistwo przełamać dzisiaj. Cała literatura naukowa i język komunikacji w nauce odbywa się w języku angielskim. Na żadnym etapie edukacji nie ma od tego ucieczki. Nawet jak jesteś na studiach i wydaje Ci się, że po co to komu, przecież nie będziesz pisać badań? Po pierwsze nie wiesz tego, być może przyjdzie etap kariery gdzie będziesz musiał/a napisać pracę naukową, a im szybciej się nauczyć pisać dobrze w języku angielskim, tym lepiej, poza tym, jak będziesz się dokształcać w późniejszych etapach kariery? Jeździć na konferencje międzynarodowe? Zadawać pytania na konferencjach? Jak ocenisz potem jakość badań czy metodologii jeżeli angielski sprawia Ci trudność? Początek nigdy nie jest przyjemny, ciężko przywyknąć, ale poniżej znajdziesz mnóstwo kursów, które Ci z tym pomogą. Trzeba umieć pisać dobrze, zrozumiale i przejrzyście. Niestety nagminnym grzechem jest pisanie w skomplikowany, trudny sposób (sama nad tym pracuję), upychanie jakiś trudnych słów (jak robiło się w szkole) żeby niemal udowodnić znajomość angielskiego, zapominanie o the/a (bo nie mamy tego w języku polskim), dziwne i ciężkie struktury zdań itd. Pisanie w drugim języku nie jest proste, ale jak najbardziej można się tego nauczyć. Inwestując czas w takie umiejętności teraz, rozszerzasz swoje możliwości na przyszłość i oszczędzasz sobie czas w przyszłości.

Kursy online – przydatne informacje

 • Kursy są całkowicie za darmo. Informacja o opłacie to opcjonalny certyfikat ukończenia kursu. To właściwie jakby ktoś wręczał Wam edukację na poziomie najdroższych i najlepszych uniwersytetów za darmo.
 • Pamiętajcie, że można się ubiegać o wsparcie finansowe jeżeli chcecie certyfikat, a nie możecie sobie pozwolić na opłatę. Wystarczy wysłać aplikację (na każdym portalu link do aplikacji będzie w FAQ).
 • Na pewno będziecie chcieli sobie zapisać kursy. Najlepszy do tego jest portal “Class Central“, który pozwala zapisywac kursy z różnych platform (coursera, futurelearn, edX, udemy itd).

1. Kursy dla osób bez wykształcenia w kierunku naukowym, które chcą nauczyć się weryfikować informacje i chcą zrozumieć jak odróżniac dobrej jakości publikacje i jak działają badania naukowe

 

Annotation 2020-05-04 113353.png
How can you tell if the bold headlines seen on social media are truly touting the next big thing or if the article isn’t worth the paper it’s printed on?
Understanding Medical Studies, will provide you with the tools and skills you need to critically interpret medical studies, and determine for yourself the difference between good and bad science. The course covers study design, research methods, and statistical interpretation. It also delves into the dark side of medical research by covering fraud, biases, and common misinterpretations of data. Each lesson will highlight case-studies from real-world journal articles. By the end of this course, you’ll have the tools you need to determine the trustworthiness of the scientific information you’re reading and, of course, whether or not your Facebook friend is wrong. OBOWIĄZKOWO DLA KAŻDEGO!!!!!!!!!!!!!!!!!

2. Dla początkujących i dla tych, którzy chcą usystematyzować swoją wiedzę

 

Annotation 2020-05-04 104941.png
In this project-based course, you will outline a complete scientific paper, choose an appropriate journal to which you’ll submit the finished paper for publication, and prepare a checklist that will allow you to independently judge whether your paper is ready to submit.
Annotation 2020-05-04 124812.png
The course is intended for anyone who is currently undertaking or planning to undertake a piece of academic research. The course is running in throughout the year so you can choose the start date that suits you (select your preference below).
Developed and delivered by research-active academics, the course will support you with every step of the research process, from developing a hypothesis and finding sources to writing up and presenting one’s findings.
The practical, hands-on lessons will give you the opportunity to share your ideas with fellow researchers from all over the world, to receive peer feedback on your research proposals and enable you to review and comment on the work of other researchers, building a supportive community of like-minded curious learners.
Annotation 2020-05-04 125227.png
In this course, you’ll explore the rich and diverse range of information available to you online, how to use search tools effectively, and the ways in which you can begin to assess information that you might want to use in your studies. Using a wide range of learning activities, you will be challenged to dig deeper and think critically about the information that you find online.

 

Annotation 2020-05-04 125343.png
In this course, you will be guided through this complex process step-by-step, seeing examples, finding information and developing useful questions that will help you plan, draft and refine a critical discussion of what is and is not yet known about your topic.
Annotation 2020-05-04 125812.png
Being an early career academic researcher, whether you’re a doctoral student or research staff, can be challenging: should you pursue further academic research? What skills will help you progress in an academic career? What other career options are open to you?
On this course you will answer these questions and more, considering how to manage your career and reflecting on what you want out of a career. You will be encouraged to consider different career options, both within and outside academic research, and build your confidence in marketing yourself in applications and interviews.
Annotation 2020-05-04 113750.png
To study, or not to study? To invest, or not to invest? To marry, or not to marry? While uncertainty makes decision-making difficult, it does at least make life exciting! If the entire future was known in advance, there would never be an element of surprise. Whether a good future or a bad future, it would be a known future. In this course, we consider many useful tools to deal with uncertainty and help us to make informed (and hence better) decisions – essential skills for a lifetime of good decision-making. Key topics include quantifying uncertainty with probability, descriptive statistics, point and interval estimation of means and proportions, the basics of hypothesis testing, and a selection of multivariate applications of key terms and concepts seen throughout the course
Annotation 2020-05-04 114754.png
Discover practical ways to critically appraise scientific literature, including the conduction and interpretation of systematic reviews and meta-analyses. Additionally, you will learn how to conduct literature searches using online academic databases, hear about economic evaluations, and understand how clinical practice guidelines are used to guide decision making.
This course includes the following 11 lectures:
Overview of Systematic Reviews
Finding and Managing the Evidence from the Biomedical Literature
Intervention Reviews Methodology
Meta-Analysis of Clinical Trials: Direct Comparisons
Introduction to Meta-Analysis: Indirect Comparisons
Meta-Analysis of Non-Randomized Studies
Diagnostic Test Evaluation
Meta-Synthesis
Clinical Practice Guidelines
Economic Evaluation
Decision Analysis for Outcomes Research
This course is intended for anyone interested in comparative effectiveness research (CER) and patient-centred outcomes research (PCOR) methods.
Annotation 2020-05-04 112207.png
If you’ve ever skipped over` the results section of a medical paper because terms like “confidence interval” or “p-value” go over your head, then you’re in the right place. You may be a clinical practitioner reading research articles to keep up-to-date with developments in your field or a medical student wondering how to approach your own research. Greater confidence in understanding statistical analysis and the results can benefit both working professionals and those undertaking research themselves.
If you are simply interested in properly understanding the published literature or if you are embarking on conducting your own research, this course is your first step. It offers an easy entry into interpreting common statistical concepts without getting into nitty-gritty mathematical formulae. To be able to interpret and understand these concepts is the best way to start your journey into the world of clinical literature. That’s where this course comes in – so let’s get started!
Annotation 2020-05-04 110601.png
This course will introduce you to the basic elements of academic information seeking – we will explore the search process from defining a strategy to evaluating and documenting your search results.
Annotation 2020-05-04 111047.png
This MOOC is about demystifying research and research methods. It will outline the fundamentals of doing research, aimed primarily, but not exclusively, at the postgraduate level. The course will appeal to those of you who require an understanding of research approaches and skills, and importantly an ability to deploy them in your studies or in your professional lives. In particular, this course will aid those of you who have to conduct research as part of your postgraduate studies but do not perhaps have access to research methods courses, or for those of you who feel you would like additional support for self-improvement. No prior knowledge or experience in research is required to take this course and as such, the course is for everyone.
Annotation 2020-05-04 124500.png
On this course, you will learn critical appraisal techniques to evaluate the quality of healthcare research literature.
You will evaluate published papers, interrogate their methodologies, identify strengths and weaknesses and produce a balanced appraisal of papers to discuss with colleagues, patients, and academic bodies. You’ll assess the contributions of published papers to their research fields, and identify where there’s a need for further research.
Annotation 2020-05-04 125033.png
On this course, you will learn the principles of ethical research, and how to manage human subject research in sensitive and appropriate ways. You will consider issues like gaining consent, making sure that personal information is handled safely, and recruiting vulnerable participants.

 

3. Dla zaawansowanych

 

Annotation 2020-05-04 130812.png
This course is aimed at professionals. Those who will see the most benefit include academic researchers at different levels: PhD students, postdoctoral researchers, and professors; researchers working for governments; researchers working for commercial enterprises; MSc and BSc students interested to learn about the principles of Open Science. You’ll learn to establish links between publications, data, software and methods, how to attach a persistent identifier and metadata to your results, and methods for clarifying usage rights. You will also discover ways to apply these principles to your daily research and adapt existing routines. Finally, you’ll uncover potential barriers to sharing research and discuss possible solutions.
Annotation 2020-05-04 111709.png
We will introduce methods to perform systematic reviews and meta-analysis of clinical trials. We will cover how to formulate an answerable research question, define inclusion and exclusion criteria, search for the evidence, extract data, assess the risk of bias in clinical trials, and perform a meta-analysis.
Upon successfully completing this course, participants will be able to: – Describe the steps in conducting a systematic review – Develop an answerable question using the “Participants Interventions Comparisons Outcomes” (PICO) framework – Describe the process used to collect and extract data from reports of clinical trials – Describe methods to critically assess the risk of bias of clinical trials – Describe and interpret the results of meta-analyses
Annotation 2020-05-04 111930.png
The course will explain the basic principles for the design of randomized clinical trials and how they should be reported. In the first part of the course, students will be introduced to terminology used in clinical trials and the several common designs used for clinical trials, such as parallel and cross-over designs. We will also explain some of the mechanics of clinical trials, like randomization and blinding of treatment. In the second half of the course, we will explain how clinical trials are analyzed and interpreted. Finally, we will review the essential ethical consideration involved in conducting experiments on people.
Annotation 2020-05-04 112400.png
Power and Sample Size for Longitudinal and Multilevel Study Designs, a five-week, fully online course covers innovative, research-based power and sample size methods, and software for multilevel and longitudinal studies. The power and sample size methods and software taught in this course can be used for any health-related, or more generally, social science-related (e.g., educational research) application. All examples in the course videos are from real-world studies on behavioural and social science employing multilevel and longitudinal designs. The course philosophy is to focus on the conceptual knowledge to conduct power and sample size methods. The goal of the course is to teach and disseminate methods for accurate sample size choice, and ultimately, the creation of a power/sample size analysis for a relevant research study in your professional context.
Annotation 2020-05-04 112546.png
This course presents critical concepts and practical methods to support planning, collection, storage, and dissemination of data in clinical research.
Understanding and implementing solid data management principles is critical for any scientific domain. Regardless of your current (or anticipated) role in the research enterprise, strong working knowledge and skillset in data management principles and practice will increase your productivity and improve your science. Our goal is to use these modules to help you learn and practice this skill set.
Annotation 2020-05-04 112832.png
This course teaches the principles and practice of clinical epidemiology, drawing on real problems faced by medical professionals and elaborating on existing examples of clinical research. Medical researchers will lean how to translate real clinical problems into tangible research questions for investigation, gaining insight into some of the most important considerations when designing an epidemiological study along the way. Core concepts will be introduced along with four key themes: diagnosis, prognosis, treatment and aetiology. Followers of this course will develop their understanding of the topics addressed through lectures from experts, peer interaction and review assignments.
Annotation 2020-05-04 113013.png
This course follows the modern trend of learning statistical analysis through the use of a computer language.It requires no prior knowledge of coding. An exciting journey awaits. If you wanting even more, there are optional Honors lessons on machine learning that cover the support in the Wolfram Language for deep learning.
Annotation 2020-05-04 113203.png
This course provides an introduction to complex analysis which is the theory of complex functions of a complex variable. We will start by introducing the complex plane, along with the algebra and geometry of complex numbers, and then we will make our way via differentiation, integration, complex dynamics, power series representation and Laurent series into territories at the edge of what is known today. Each module consists of five video lectures with embedded quizzes, followed by an electronically graded homework assignment. Additionally, modules 1, 3, and 5 also contain a peer assessment.
Annotation 2020-05-04 115046.png
This course aims to help you to ask better statistical questions when performing empirical research. We will discuss how to design informative studies, both when your predictions are correct, as when your predictions are wrong. We will question norms, and reflect on how we can improve research practices to ask more interesting questions. In practical hands-on assignments you will learn techniques and tools that can be immediately implemented in your own research, such as thinking about the smallest effect size you are interested in, justifying your sample size, evaluate findings in the literature while keeping publication bias into account, performing a meta-analysis, and making your analyses computationally reproducible.
Annotation 2020-05-04 131445.png
In this undergraduate-level biostatistics course, the learners will be introduced to the use of statistics and study designs in biology. Upon successful completion of this course, learners will be able to design experimental, quasi-experimental and observational studies that will meet regulatory guidelines; collect, analyze, and interpret data using appropriate statistical tools. These are skills utilized in bio-statistical research in healthcare as well as other biology-related fields. The importance of having these skills is recognized within public health sectors relating to the analysis of drug effectiveness and risk factors for different illnesses, the effectiveness of heath care interventions as well as helping explain biological phenomena.
Annotation 2020-05-04 130409.png

In this course, you will learn the fundamentals of the research process–from developing a good question to designing good data collection strategies to putting results in context.Although the data scientist may often play a key part in data analysis, the entire research process must work cohesively for valid insights to be gleaned. Developed as a language with statistical analysis and modeling in mind, R has become an essential tool for doing real-world Data Science. With this edition of Data Science Research Methods, all of the labs are done with R, while the videos are tool-agnostic.If you prefer your Data Science to be done with Python, please see Data Science Research Methods: Python Edition.

4. Kursy pisania i komunikacji w języku akademickim

 

Annotation 2020-05-04 111510.png
This course teaches scientists to become more effective writers, using practical examples and exercises. Topics include principles of good writing, tricks for writing faster and with less anxiety, the format of a scientific manuscript, peer review, grant writing, ethical issues in scientific publication, and writing for general audiences.
Annotation 2020-05-04 123905.png
This course is designed for non-native English speakers who are interested in improving their English skills in the sciences. In this course, you will explore some of the most innovative areas of scientific study, while expanding your vocabulary and the language skills needed to share scientific information within your community. In unit 1, you will learn how to preview texts and practice some of the language used to make comparisons when talking about global warming and climate change. In unit 2, you will examine the chemistry of climate change and the language of cause and effect. In Unit 3, you will learn about some of the impacts of Climate Change and the language used to describe these effects. In Unit 4, you will learn reading strategies that can help you explore the science behind some new energy systems. In the final unit, you will investigate practical advances in Nanotechnology that help slow down climate change, while developing your own research skills in English.
Annotation 2020-05-04 110800.png
In this course, we provide practical insights into how to write an academic essay. We show you how to develop the academic skills needed to be a competent academic writer. You will have an opportunity to engage with texts written by academics, and to see how some of the ideas in these texts are used by students in constructing an academic essay. We address some of the challenges these students face with respect to academic writing and offer you the opportunity to practice and to develop your own writing style.
Annotation 2020-05-04 115457.png
This is the first course of the English for Research Publication Purposes Specialization. The course is an introduction to what you need to know about academic discourse. You’ll gain important critical reading skills to help you develop as a self-critical scientific writer. You will learn practical tools and effective strategies for increasing your academic vocabulary and grammar so that you will write well-structured coherent academic texts.
Annotation 2020-05-04 115621.png
The course will help the candidates gain a better understanding of the rhetorical conventions of English and the common challenges the candidates may face as an academic writer. The course provides instruction, exercises, structure, and deadlines needed to create a publishable paper.
The aim of the course is to improve competence in scholarly communications by deepening knowledge of the core features of the scientific writing style. It presents and analyzes the unwritten rules of scientific writing, the ones candidates most likely never learned in academic writing.
Annotation 2020-05-04 115743.png
The course provides guidance on developing a strong application that will allow reviewers to better evaluate the science and merit of your proposal. You will learn how to put your ideas into proper words, arrange a clear and concise paper and search grant market for potential funder. You will also learn how to react to negative feedback from reviewers and resubmit your proposal. The course focuses on useful project management tools and possible budget pitfalls.
Annotation 2020-05-04 115941.png
The course develops technical writing skills necessary to communicate information gained through a process of technical or experimental work. The course highlights the factors that determine the degree of technicality of the language and concepts involved. You will learn how to write different technical reports, e.g., laboratory reports, research reports, design and feasibility reports, progress reports, consulting reports, etc. The course also approaches several languages, structure, style, and content issues that you can encounter while reporting the results of your research.
Annotation 2020-05-04 120051.png
The English for Research Publication Purposes Capstone, the specialization’s culminating project, is an opportunity for those who have completed all four courses of the specialization to apply what they have learned to write an original research paper for publication. For the final project, you will prepare a research poster, which will be evaluated and graded by your fellow capstone participants.
Annotation 2020-05-04 124109.png
Learn how to write using academic English in preparation for university study.
Academic writing can be very different from other types of written English. This course has been developed to help you learn the basics of academic writing and develop your English language skills.
You’ll develop some proficiency in key areas of ‘academic’ grammar, learn about the stages in essay writing, and produce an essay of your own. You’ll also explore how to organise an essay, write in an academic style, and use tools to evaluate your own writing and other learners’ writing so that by the end of the course you’re able to write a good, basic academic essay.
Annotation 2020-05-04 124615.png
If you are preparing to study at a university where the first language is English, this course aims to help you understand what is expected, develop skills to help you learn independently, and build your confidence.
You will have the opportunity to review the key vocabulary and concepts used in a university setting, and discover what tutors expect from students. You will also have the opportunity to practise skills to help you expand your vocabulary for an academic setting, including tools to help you pronounce new words.
Annotation 2020-05-04 125523.png
On this course, you will expand your academic English skills and learn the necessary extended writing and research skills for producing a thorough and high standard extended essay.
You’ll get an introduction to research tools, writing critically and referencing, as well as learning more about the fundamentals like essay structure, proofreading and avoiding plagiarism.
Whether you’re a prospective undergraduate or postgraduate or are currently undertaking university-level study – this course will build on your ability to research, write and reference essays and extended writing projects.
Annotation 2020-05-04 131331.png
This short course is aimed at students at tertiary institutions, and contributors to academic publications. It will help you to articulate complex ideas with clarity and meaning.
Annotation 2020-05-04 125644.png
Technical reports are a vital tool for engineers to communicate their ideas. This online course introduces technical report writing and teaches the techniques you need to construct well-written engineering reports.
Each week, we’ll look at a key section of a technical report and the skills needed to write it. You’ll cover areas such as referencing and citations; presenting equations; diagrams and data; and using language and tenses correctly.
We’ll also talk to practising engineers, as well as students and educators who write and mark technical reports, who’ll give their hands-on advice.

 

 

 

 

 

 

Posty w przygotowaniu

 • Jak czytać i analizować publikacje (dla osób bez wykształcenia naukowego/wiedzy w temacie)
 • Gdzie nie wysyłać publikacji i jak sprawdzać jakość czasopism
 • Jak usprawnić pisanie publikacji – prosta bibliografia, przegląd literatury i system produktywności
 • Jak wygląda proces publikowania (pisanie, wysyłanie, recenzja)
 • Jak zacząć pisać i znaleźć dobry projekt

 

 

 

Published by

medicine.italy

Third-year medical student at the University of Turin in Italy. BSc in Biological & Medical Sciences from the University of Liverpool. Worked in Liverpool School of Tropical Medicine, and Candiolo Cancer Research Institute. Currently volunteering at the Refugee Clinic in Turin.

2 thoughts on “Projekt naukowy i publikacje – jak zacząć, jak robić to dobrze i mądrze?”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s